Riwiera Olimpijska i jej atrakcje

Riwiera Olimpijska i jej atrakcje

Riwiera Olimpijska jest jednym z najpiękniejszych regionów turystycznych w Grecji, zaś jej nadmorskie położenie przyciąga tu miłośników plażowania oraz sportów wodnych. Tutejsze plaże, rozłożone na odcinku o długości 70 km, są czyste i piaszczyste, zaś ich dobre zagospodarowanie czyni je wyjątkowo przyjaznymi dla rodzin z dziećmi. Są też plaże ciche i spokojne, położone przy ukrytych zatoczkach – te plaże stają się miejscem romantycznych wędrówek dla zakochanych par. Bliskość masywu Olimpu sprawia jednak, że przybywają tu chętnie i ci, którzy stawiają na piesze wędrówki. Dla nich tereny pobliskiego Parku Narodowego Olimp są wymarzoną atrakcją i gwarancją ciekawego wypoczynku. Możliwość uprawiania licznych sportów wodnych oraz górskich sprawia, że Riwiera Olimpijska cieszy się dużym uznaniem w oczach turystów z całego świata, zaś różnorodność staje się jej największym walorem. A wszystko to w wyjątkowo pięknej scenerii.

Nie brak tu również atrakcji dla tych, którzy lubią historyczne miejscowości pełne cennych zabytków. Takich miejsc na terenie Riwiery Olimpijskiej jest wiele. Dobrym miejscem dla takich osób jest Dion, gdzie zobaczyć można ruiny starożytnego miasta oraz muzeum związane z prowadzonymi na tym terenie wykopaliskami. Inna atrakcja związana z tym miejscem to liczne imprezy o charakterze kulturalnym, zaś w szczególności przedstawienia teatralne urządzane w antycznym teatrze. Na uwagę miłośników zabytków zasługuje również najważniejsza miejscowość regionu. To Katerini, w której zachowało się kilka ciekawych zabytków architektury sakralnej.

Riwiera Olimpijska, jako obszar wyjątkowo atrakcyjny dla turystów, może się poszczycić bardzo dobrym zagospodarowaniem turystycznym. Wiele miejscowości położonych w tym regionie ma charakter ośrodków wypoczynkowych, w których turyści mogą korzystać z luksusowych hoteli i restauracji. Wśród takich miejscowości znajdują się m. in. Korinos, Paralia czarująca malowniczym portem rybackim oraz Platamonas – położona u stóp Olimpu wioska, w której ogromną atrakcją jest coroczny Festiwal Olimpu. Dużą popularnością cieszą się również tutejsze ruiny zamku, z których można podziwiać Olimp w całej okazałości. Dla tych, którzy w czasie urlopu chcą podratować swoje zdrowie, dobrym miejscem jest Kokaino Nero – miejscowość położona w otoczeniu pięknych lasów, o której „uzdrowiskowym” charakterze decyduje z jednej strony korzystny mikroklimat, a z drugiej – wody o leczniczych właściwościach.

Warto wspomnieć również o jednym z największych kurortów na Riwierze Olimpijskiej. To Leptokaria, pięknie położona u stóp Olimpu. Inną znaną miejscowością, którą chętnie wybierają miłośnicy górskich wędrówek, jest Litochoro. Z tej miejscowości prowadzi wiele tras górskich, zaś w okolicy można korzystać z bogactwa tutejszej pięknej przyrody, która nadal zachowała swój dziki charakter.

Riwiera Olimpijska to również atrakcje o charakterze kulturalnym. W tutejszych wioskach hucznie obchodzone są lokalne święta, zaś dla turystów udział w takich wydarzeniach jest ogromnym przeżyciem. Do ciekawszych imprez można tu zaliczyć Dzień św. Jerzego – patrona pasterzy, którego święto uroczyście obchodzone jest w kwietniu.

Leave a Reply