Maroko i jego atrakcje: Marrakesz

Maroko i jego atrakcje: Marrakesz

To jedno z najważniejszych i najlepiej znanych miast, jakimi może się pochwalić Maroko. Wycieczki do tego kraju zwykle rozpoczynają się w tym właśnie mieście. Jest nim Marrakesz – wielki ośrodek miejski i turystyczny, przez wielu turystów błędnie uznawany za stolicę. Wspaniałe zabytki i piękne budowle czekają tu na turystów niemal na każdym kroku. Jakie atrakcje turystyczne koniecznie trzeba uwzględnić w programie wycieczki po tym mieście? Czym może zachwycić to miasto, które stało się jednym z najsłynniejszych ośrodków w Północnej Afryce?

Marrakesz w pigułce

Marrakesz to miasto wyjątkowe z kilku względów. To dobra baza wypadowa dla tych, którzy chcą urządzać wycieczki w góry Atlasu Wysokiego. To jednocześnie miasto idealne dla tych, dla których Maroko to przede wszystkim wspaniała architektura i niezwykła kultura. Czekają tu na nich zatem i piękne fortyfikacje na terenie starego miasta, i nowsze dzielnice, które mogą się pochwalić nieco kolonialnym charakterem. Co koniecznie trzeba zobaczyć w Marrakeszu?

Marrakesz i jego najważniejsze atrakcje

To miasto znane jest z najpiękniejszych parków i ogrodów, jakimi może się pochwalić Maroko. Nie brak tu jednak i tradycyjnych targowisk, które można zobaczyć przede wszystkim w czasie spaceru po starówce. Na jej terenie czeka też wiele cennych zabytków, w gronie których wyróżnia się Kutubijja. To najsłynniejszy minaret w całym kraju, który już z daleka skutecznie przyciąga uwagę turystów i zachęca ich do lepszego poznawania miasta. Kusi też medresa Ben Yuossef. To jedna z najważniejszych i najpiękniejszych szkół koranicznych, jakimi może się pochwalić Maroko. Wycieczki chętnie podziwiają ten obiekt, gdyż ma on z jednej strony ogromne znaczenie dla marokańskiej kultury, z drugiej – ogromną wartość artystyczną. Medresa ta może się pochwalić m. in. pięknym dziedzińcem, który jest jej dumą i wspaniałą wizytówką. Ozdobiony wspaniałymi dekoracjami, jest też miejscem, z którego można dostać się do równie pięknej sali modlitewnej. Zaintrygować w tym miejscu mogą również cele studentów – surowe i skromne, często kojarzone z typowymi, spartańskimi warunkami.
Inną atrakcją, którą Marrakesz może oczarować turystów, jest poświęcona miastu placówka muzealna. Urządzona w pałacu z XVI wieku, znana jest przede wszystkim z ciekawej kolekcji marokańskiej sztuki. Ceramika, broń oraz biżuteria stanowią tu podstawę zbiorów. Pięknie prezentują się tu również stroje ludowe, które trafiły tu z różnych regionów kraju.
Kazba, czyli stara cytadela, stanowi kolejny skarb Marrakeszu. W jej obrębie czeka sporo ciekawych obiektów, o dość zróżnicowanym charakterze. Współczesny pałac królewski kontrastuje tu z obiektami zabytkowymi, które mają ogromną wartość historyczną. Zabytkiem najważniejszym jest brama, która dawniej prowadziła na teren pałacu. Do dziś jest ona jednym z najpiękniejszych obiektów na terenie kazby i z całą pewnością zasługuje na uwagę. Dumą Marrakeszu są też Grobowce Sadytów – wspaniała nekropolia, która znajduje się na terenie kazby, w niewielkiej odległości od tutejszego meczetu. To bardzo ciekawe miejsce, którego dumą są piękne grobowce. Ten najstarszy pochodzi z XVI wieku i cieszy się największym zainteresowaniem ze strony zwiedzających. Mauzoleum to stało się miejscem wyjątkowym, którego w czasie wycieczki po Marrakeszu nie można pominąć.

Marrakesz to miasto, które może oczarować każdego. Nie brak tu wspaniałych budowli, które pozwalają szybko zapoznać się z ciekawą i długą historią tego miasta. Tu zachwyca też niezwykła kultura, dzięki której Marrakesz, podobnie jak i całe Maroko, stał się miejscem tak atrakcyjnym dla turystów z całego świata.

Leave a Reply