Kostarowce to ciekawa miejscowość, która leży w odległości około 10 km od Sanoka. W czasie wycieczki po tak pięknej krainie, jaką jest Podkarpacie, koniecznie trzeba zajrzeć na jej teren. Czeka tu na turystów piękny zabytek i ciekawy przykład sakralnej architektury zarazem. To cerkiew św. Szymona Słupnika z 1872 roku, która obecnie służy ludności rzymskokatolickiej. Wprawdzie cerkiew ta została dość gruntownie przebudowana w latach 30-tych XX wieku, warto w czasie wycieczki po okolicy Sanoka poświęcić jej nieco więcej uwagi. Dlaczego?
Cerkiew w Kostarowcach to ciekawy przykład trójdzielnej cerkwi wzniesionej w konstrukcji zrębowej. Wyraźny jest tu podział na nawę, babiniec oraz prezbiterium, co zresztą jest cechą dość charakterystyczną dla cerkwi karpackich. Ciekawie prezentuje się też wnętrze tej cerkwi. Warto je zobaczyć, choć wiele elementów dawnego wyposażenia znajduje się obecnie w sanockim muzeum.
Na turystów czeka tu jednak ciekawa polichromia figuralna z pierwszej połowy XX wieku oraz ikonostas z końca XIX stulecia. Ponieważ w latach 90-tych kościół został rozbudowany, można tu zobaczyć i współczesne polichromie. Na uwagę zasługują tu również ikony proroków, które pozostawiono w ikonostasie. W czasie zwiedzania cerkwi warto też zwrócić uwagę na stojącą przy niej dzwonnicę parawanową. Wzniesiono ją w latach 30. XX wieku, a jej ozdobą jest ustawiona na szczycie figura św. Szymona Słupnika.
Entuzjaści wspaniałych miejsc turystycznych z pewnością docenią też najpiękniejsze atrakcje Podkarpacia.
Podkarpacie to magiczna kraina, a wycieczki śladami drewnianych cerkwi są tu jedną z najważniejszych atrakcji. Turystów zainteresowanych spędzaniem czasu w taki sposób nie brakuje, podobnie jak i obiektów, którym warto poświęcić więcej uwagi. Kostarowce są zatem jedną z tych miejscowości, o których istnieniu turyści stawiający na drewniane cerkwie i piękno podkarpackiej kultury nie powinni zapominać.