Kraje indyjskie barwią się na kolorowo na powitanie wiosny. W tym poście opowiemy Wam o tym, czym jest Holi, Festiwal Kolorów w Indiach, jedno z tych doświadczeń, które trzeba przeżyć przynajmniej raz w życiu.
Kiedy obchodzone jest święto Holi?
Chociaż Holi zaczyna być obchodzone przy wschodzie pełni księżyca w marcu (daty się różnią), uroczystości zaczynają się wieczorem w wigilię wraz z zapaleniem ogniska (Holika Dahan), gdzie ludzie śpiewają i tańczą wokół ognia w rytuale, który reprezentuje zwycięstwo dobra nad złem.
Jak obchodzi się Holi w Indiach?
Drugi pod względem liczby ludności kraj na świecie całkowicie się zatrzymuje w to święto. W rzeczywistości wydaje się, że nawet ogromne podziały społeczne znikają, gdy mężczyźni i kobiety, bogaci i biedni, dzieci i starsi spotykają się, aby świętować ten długo oczekiwany festiwal kolorów. Ludzie obejmują się nawzajem i życzą sobie „Happy Holi” przez kilka godzin w roku. W tym dniu nie liczą się ani kasty, ani długi, celebruje się życie, prosi się o przebaczenie i przebacza. Święto Holi w ostatnich latach zyskało popularność na całym świecie i jest obchodzone nawet w polskich miastach, takich jak Częstochowa. Fakt ten tylko potwierdza, jak niesamowite i unikatowe jest to świeto.
Holi, Festiwal Kolorów w Indiach
Jak wszystkie święta hinduistyczne, Holi jest pełne specyficznych rytuałów i ceremonii. Świątynie zaczynają wypełniać się ludźmi, a bogowie otrzymują ofiary. Po wzejściu księżyca zapala się duże ognisko, które ma symbolizować triumf młodego księcia nad ojcem i ciotką Holiką. Holiká jest reprezentowana przez czerwoną chustę, maskę lub posąg, który jest umieszczony na szczycie ogniska.
Ludzie gromadzą się modląc się i śpiewając przed ogniem, a bramin (hinduski kapłan należący do najwyższej kasty) zazwyczaj prowadzi ceremonię. Gdy ogień się wypala, rytuał dobiega końca. Następnego dnia rano jest wielkie świętowanie.
W tym dniu sklepy są zamykane i nie ma transportu publicznego. Od wczesnych godzin porannych grupy dzieci i dorosłych zaczynają wychodzić, aby świętować, zawsze przy okrzyku „Happy Holi”. Ludzie rzucają w siebie jaskrawo kolorowym proszkiem (zwanym Gulal) i kolorową wodą jako symbol szczęścia z powodu nadejścia wiosny. W ten sposób symulują kolory kwiatów, które wkrótce przyjdą na świat.
Kolory nie są wybierane przypadkowo, powinny przekazywać radość i pozytywność. Niektóre kolory zostały zachowane jako tradycyjne w ramach obchodów, takie jak żółty, który odnosi się do pobożności, pomarańczowy reprezentuje optymizm, niebieski symbolizuje spokój, czerwony jest używany jako symbol miłości i czystości, a zielony symbolizuje witalności.