Kuba to piękne miejsce charakteryzujące się pięknymi plażami i starożytnymi zabytkami. Kultura Kuby jest w dużej mierze mieszanką wpływów afrykańskich i hiszpańskich. Zdecydowanie najbardziej widocznymi aspektami są muzyka i sztuka.
Muzyka kubańska jest znana na całym świecie dzięki swoim żywym rytmom, które stawiają wielu na nogi. Obejmuje ona dużą ilość instrumentów perkusyjnych, co jest bezpośrednim nawiązaniem do afrykańskiego dziedzictwa tego kraju, oraz różnego rodzaju instrumentów strunowych, w tym gitary. Muzyka kubańska stała się również podstawą dla innych gatunków, takich jak salsa, jazz czy tango.
Charakterystyka kultury Kuby
Od czasu rewolucji kultura Kuby uległa znacznej transformacji, a rząd zaczął odgrywać w niej wiodącą rolę. Od czasu utworzenia Ministerstwa Kultury w 1976 roku rola ta rozszerzyła się na sieć profesjonalnych i amatorskich organizacji kulturalnych w całym kraju.
Instytucje kulturalne przed 1959 r. były generalnie ograniczone do Hawany (i, w mniejszym stopniu, do stolic prowincji) i były prawie całkowicie prywatne. Przed 1959 rokiem Kuba miała około 100 bibliotek i kilka muzeów; dziś ma około 2000 bibliotek i 250 muzeów rozmieszczonych w całym kraju. Jeśli planujesz wyjazd to tego pięknego kraju, nie przegap informacji na fajnewakacje.pl, które pomogą Ci zorganizować wyjazd.
Rząd zapewnia różnorodne programy edukacji artystycznej, głównie w zakresie muzyki, sztuk wizualnych, baletu, sztuk dramatycznych i tańca nowoczesnego, których zwieńczeniem jest Instituto Superior de Arte na poziomie uniwersyteckim.
Religia
Jedną z głównych cech kultury Kuby jest jej wielorasowość z ludnością głównie pochodzenia hiszpańskiego i afrykańskiego. Dominującą religią jest religia katolicka. Na Kubie powszechnie praktykowane są religie afro-kubańskie, będące mieszanką rodzimych religii afrykańskich i rzymskiego katolicyzmu. Od czasów Castro, Kuba ogłosiła się krajem ateistycznym.
W 1962 r. rząd Fidela Castro skonfiskował i zamknął ponad 400 szkół katolickich, twierdząc, że szerzą one wśród ludu niebezpieczne wierzenia. W 1991 roku Partia Komunistyczna zniosła jednak zakaz ubiegania się o członkostwo przez osoby wierzące, a rok później zmieniono konstytucję, określając państwo jako świeckie, a nie ateistyczne.
Kuchnia
Typowa kuchnia wykorzystuje w dużej mierze wieprzowinę, drób i ryż, gotowane z niewielką ilością przypraw i owoców tropikalnych. Popularne dania to moros y cristianos (czarna fasola i ryż), ajicao (gulasz mięsno-warzywny) i lechon asado (pieczony prosiak), spożywane z czarną kawą i lokalnie wytwarzanym rumem.